O nemoci
Difuzní intrinsický pontinní gliom patří mezi nejagresivnější a nejsmrtelnější formy rakoviny v dětském věku.
Jde o vzácné onemocnění s incidencí 1-2 případy / 100 000 obyvatel ročně. Medián přežití dětí s tímto onemocněním je méně než 1 rok od stanovení diagnózy a za posledních více než 30 let nedošlo ke zlepšení prognózy.
Chirurgická léčba se obecně nedoporučuje vzhledem k difuznímu postižení choulostivé struktury mozkového kmene, v kterém se nachází centra a dráhy takřka všech klíčových životních funkcí.
Navzdory rozsáhlému výzkumnému úsilí v současnosti dostupná chemoterapeutika nepřinesla z hlediska přežití zásadní zlepšení. V současné době je nejběžnějším způsobem léčby záření, které nabízí pouze dočasnou úlevu.
Naděje na zlepšení
Nedávné výsledky výzkumu přispěly k porozumění molekulárním mechanismům spojeným se vznikem této obávané formy zhoubného nádoru, což přináší novou naději na budoucí úspěch při identifikaci účinné léčby.
Slibné preklinické studie zkoumající epigenetické modifikátory nebo jiné molekulárně cílené látky, představují významný možný pokrok v léčbě a postoupily do dalších fází klinického hodnocení..
Kromě toho se jako slibné přístupy k účinné léčbě tohoto onemocnění jeví imunoterapie, konkrétně terapie CAR T-buňkami, onkolytické viry a terapie vakcínami.
Naším cílem je podpořit nové možnosti léčby gliomu a péče o pacienty v České republice a zlepšit situaci dětských pacientů, kteří jsou v současné době odkázáni na léčbu v zahraničí.