O nemoci

Difuzní intrinsický pontinní gliom patří mezi nejagresivnější a nejsmrtelnější formy rakoviny v dětském věku. 

Jde o vzácné onemocnění s incidencí 1-2 případy / 100 000 obyvatel ročně. Medián přežití dětí s tímto onemocněním je méně než 1 rok od stanovení diagnózy a za posledních více než 30 let nedošlo ke zlepšení prognózy.

Chirurgická léčba se obecně nedoporučuje vzhledem k difuznímu postižení choulostivé struktury mozkového kmene, v kterém se nachází centra a dráhy takřka všech klíčových životních funkcí. 

Navzdory rozsáhlému výzkumnému úsilí v současnosti dostupná chemoterapeutika nepřinesla z hlediska přežití zásadní zlepšení. V současné době je nejběžnějším způsobem léčby záření, které nabízí pouze dočasnou úlevu.

Tuto situaci pomáháme změnit.

Difuzní intrinsický pontinní gliom

1.

Postihuje nejvíce děti ve věku 6 - 7 let. Postihuje ale i dospělé.

2.

Průměrné přežití 9 - 11 měsíců

3.

Celkem 90 % dětí umírá do 2 let od stanovení diagnózy

4.

Celkové přežití je méně než 1 %

Naděje na zlepšení

Nedávné výsledky výzkumu přispěly k porozumění molekulárním mechanismům spojeným se vznikem této obávané formy zhoubného nádoru, což přináší novou naději na budoucí úspěch při identifikaci účinné léčby.

Slibné preklinické studie zkoumající epigenetické modifikátory nebo jiné molekulárně cílené látky, představují významný možný pokrok v léčbě a postoupily do dalších fází klinického hodnocení.. 

Kromě toho se jako slibné přístupy k účinné léčbě tohoto onemocnění jeví imunoterapie, konkrétně terapie CAR T-buňkami, onkolytické viry a terapie vakcínami.

Naším cílem je podpořit nové možnosti léčby gliomu a péče o pacienty v České republice a zlepšit situaci dětských pacientů, kteří jsou v současné době odkázáni na léčbu v zahraničí.

Aktuální sbírka QR

Podpořte nás

Finanční příspěvek můžete zaslat převodem na transparentní účet nadace 2802771017 / 2010. Využít můžete i platbu přes QR kód.

Mezinárodní partnerství

Jsme součástí mezinárodní iniciativy nezávislých nadací z celého světa DIPG/DMG Collaborative, které se propojily za účelem podpory dlouhodobého výzkumu DIPG/DMG, vzniku mezinárodního registru DIPG a financování klinických studií - celková 
finanční podpora přesáhla již 15 milionů dolarů. 

 

Hlavní cíle nadačního fondu

  • Podpora rozvoje poznatků, činností a aktivit, které slouží k rozvoji oboru onkologie, neurochirurgie a zejména léčby gliomů mozku v České republice i ve světovém měřítku 
  • Rozvoj a zdokonalení diagnostických a terapeutických metod v oboru onkologie, zejména léčby gliomů mozku
  • Podpora zavádění pokrokových lékařských metod v oboru onkologie a léčby gliomů mozku
  • Podpora výuky a výchovy odborníků v oboru onkologie a neurochirurgie, zejména pořádání a podpora účasti na vědeckých seminářích, sympoziích, kurzech, seminářích, školeních, sjezdech a vědeckých stážích
  • Podpora rozvoje a modernizace odborných pracovišť onkologie a neurochirurgie v České republice
  • Podpora publikační a výzkumné činnosti v oboru onkologie, zejména nádorů mozku
  • Poskytování příspěvků na pořízení, rozšíření a zkvalitnění přístrojové techniky, instrumentária, vybavení a spotřebního lékařského materiálu pro onkologická a neurochirurgická pracoviště
  • Poskytování příspěvků na léčbu onkologických pacientů v České republice i zahraničí, zejména dětí, včetně souvisejících nákladů, zejména na ubytování, stravování, cestovní výlohy aj.
  • Podpora rodin onkologických pacientů, zejména dětí, zejména poskytování příspěvků na zajištění nákladů na léčení a nákladů souvisejících s léčbou v České republice i v zahraničí, včetně souvisejících nákladů a výdajů rodiny onkologických pacientů, např. na ubytování mimo místo bydliště, cestovních nákladů a náhrada za ztrátu výdělku pro členy rodiny, kteří pečují o člena rodiny s onkologickým onemocněním
  • Podpora péče o umírající v domácím prostředí a podpora paliativní péče ve vztahu k onkologickým pacientům

Přidělená podpora

Rodiny

Důležitou součástí naší pomoci je podpora rodin, které se potýkají s těžkou situací související s diagnózou DIPG. 

  • Informační podpora - 7 rodin
  • Finanční příspěvek - 5 rodin
  • Uspořádané sbírky - Nina, Tinka, Max, Dušan

2 683 500 Kč*

Výzkum

Výzkum dětských nádorů mozku, které patří k nejagresivnějším 
a nejhůře léčitelným, může vést 
k zásadnímu průlomu v léčbě rakoviny jako takové. Podpora tohoto výzkumu tak dává naději milionům budoucích pacientů po celém světě. 

  • Cestovní stipendium  - Great Ormond 
Street Hospital for children v Londýně 
- MUDr. Jana Táborská
  • Vědecko výzkumná stáž - Institute Gustave Roussy v Paříži - Mgr. Denisa Olejníková
  • DIPG Collaborative - finanční příspěvek 
na výzkum rakoviny

1 969 689 Kč*

Instituce

  • FN Motol - sondy pro NGS
  • FN Motol - financování nástrojů na muzikoterapii

304 326 Kč*

*Výše celkové finanční podpory ke květnu 2025

ODBORNÝ GARANT

Doc. MUDr. Martin Chovanec, Ph.D., MHA

Specializuje se na chirurgii baze lební, otologii, onkologii hlavy a krku, rekonstrukční chirurgii, chirurgii slinných žláz, štítné žlázy, reanimační chirurgii při obrně lícního nervu, klinickou anatomii hlavy a krku a buněčnou/nádorovou biologii.

Přednosta Otorinolaryngologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady od roku 2015, předtím působil na Klinice otorinolaryngologie 1. LF UK a FN Motol.

Člen odborných společností, působí v akreditační komisi MZČR pro specializační vzdělávání v Otorinolaryngologii a chirurgii hlavy a krku a Dětské otorinolaryngologii. 

Vážíme si vašeho soukromí

Tato webová stránka používá cookies především k analýze návštěvnosti. Přečtěte si více v zásadách ochrany soukromí.